[nggallery id=30]

06. juuli 2012

Üks sõber küsib teiselt: “Mis sulle meeldib rohkem- seks või jõulud? Jõulud, sest need käivad tihedamalt.”

Harukordne sündmus on teoks saanud,  see mida juhtub mõnel mehel vaid kord elus. Meie juuli kuuendal kuupäeval toimunud kauaoodatud audioklubi kokkutulek Leho juures on teoks saanud. Kaasklubiliste poolt on see märkimisväärne sündmus hinnatud kuldplaadi* vääriliseks.

* “Kuldplaat” sai loodud klubi liikmete enamuse tungival nõudmisel, tähistamaks liikmete erakordseid pingutusi panustamisel oma  hobisse.

Audiovisuaalsest elamusest:

Pärast pikki modifitseerimistele kulunud kuid on tehnika visuaalne pool saavutanud oma tagasihoidliku, aga perfektse lõpptulemuse. Heli poolest on huvitav tõdeda, et kuulates tavalisi süsteeme, siis märkad asju, mis riivavad kõrva ja häirivad kuulamist. Antud süsteemi eripäraks on see, et tehnika kuulamist ei sega ja määravaks saab lindistuste kvaliteet. Nagu ikka mõjutab kogu taasesitust kõlarite asetus toas, mis klubiürituse käigus pärast katsetusi sai meile selgeks. Parim paigutus on kuldreegeli kohaselt tagaseinast 1m. Ilmselt on neid reegleid veel, aga kõiki me katsetada ei jõudnud. Võib öelda, et Leho on oma tehnikaga jõudnud teelehkmele, millest edasi liikumine tähendab investeeringute mahu kasvu “nelja nulli” kaupa.

Plaadimängija:

Garrard 401, käpp SME 3009, helipea Denon 103R.

Korpus on valmistatud raskest täisvineerist, kõik hooldatud, uued puksid ning keraamiline kuul taldriku laagril. Käpal kaablid vahetatud.

CD mängija:

Rotel RCD-855, TDA1541A DAC, Tent Clock, Non-OS, passiivne I/V, Analoogväljundis D3A trioodühenduses ning palju väiksemaid modifikatsioone.

RIAA:

Mc Step-up trafod: Lundahl LL1941 1:16.

Esmane võimendusaste: E810F, trioodühenduses, fikseeritud eelpingestus, CCS anoodil.

Passiivne RC RIAA korrektsioonifilter esimese ja teise astme vahel.

Teine võimendusaste: D3A, trioodühenduses, “Grid leak”- eelpingestus, CCS anoodil.

Väljundtrafod: Lundahl LL1676 2:1.

Võimendi:

Sisendtrafod: TVC (transformer volume control) Sowter 9395 + OCC option.

Esimene aste: Diferentsiaalvõimendi 5687 – lampidega, CCS katoodidel, reguleeritud toide, Anoodi poolel Lundahl LL1660-PP IT-d.

Väljundaste: EL34, trioodühenduses, A klass, diferentsiaalvõimendi, CCS katoodidel.

Väljundtrafod: Momendil Hammond 1650H. Vahetame kindlasti välja lähitulevikus.

Kõlarid:

Bastanis Mandala Atlas kit.

2 paari Bastanis Chrystal lairibasid, Gemini tweeter ning 15″ wooferid.

Wooferitele on võimendiks CROWN XTi1000, signaal sellele on võetud lampvõimendi väljundist, läbi step down trafode.

Kõik kaablid jms. on isevalmistatud.

Testimiseks kuulasime:

A-Ha, Simon And Garfunkel, Björk, Billie Holiday, Tracy Chapman, Cat Stevens, Dire Straits, j.j. Cale, Depeche Mode, Genesis, Winehouse Amy

28. märts 2012

Märtsikuu audioklubi üritus toimus üllatusena Ado juures. Suure II korruse halli asemel oli kogu tehnika ülesse seatud I korruse tööruumidesse. Alumise korruse eripäraks on juba varem arvatud eelis – madal ripplagi, selle summutus ja sopiline ehitus on ideaalseks kuulamiskohaks. Ideaalseks loeme siin ruumi peegelduste vähesust. Tehnika mida kasutasime kuulamiseks on SE lampvõimendi, Grundig 9001 Cd mängija, Yamaha … CD mängija. Tannoy MKII gold kõlarid ja JWS 4 riba kõlarid. JWS´id said valitud seekord just tundlikuse pärast. Tundlikus on oluline jälle seetõttu, et SE võimendi annab väljundvõimsust maksimaalselt 2w ja iga db on oluline sellise võimendi kasutamise puhul. 90db Tannoy või JWS 94db, see on üle 2korra valjem heli sama väljundsignaali juures :)

[nggallery id=26]

Mida tagantjärele võib öelda. Tannoy 2 riba riiulikõlarite väike gabariit on eeliseks väikeses ruumis muusika kuulamisel, nagu seekord on juhtunud. Heli oli meeldiv, aga SE võimendiga jäi helinivoost väheseks, just nende madala tundlikuse tõttu, millele sai eelpool viidatud. Transsvõimendi järgi ühendades seda muret enam pole, ainult võimendi kuiv saund oli probleemiks. Seda tuli tuunida EQ’st et saada sarnaselt SE lambi meeldivale kõlale ligilähedana tonaalsus. Muidugi on EQ kasutamine helitehnikas audiofiilide puhul välistatud ja kõik mis algusest sisse antakse, see peab läbima lühima võimaliku tee läbi võimendusastmete kõlaritesse. Meie puhul ei ole alati olnud selline lähenemine prioriteetne ja seetõttu lubasime seegi kord endile mõningaid mööndusi ses osas.

JWS’id, mis mitmeid aastaid Leho kuulamistuba helindasid on juba algusest õnnestunud valik olnud, midagi nii odavat ja head ei ole võimalik küll omale igapäev võimalik soetada. “Hea” on siin muidugi pisut ülehinnatud, aga vaatamata oma probleemidele, milleks on äärmine lihtsus ja mittemillestki koosnev sisu, on lõpptulemus üllatavalt autentne. Pärast väikest soki tuuningut (loe: inverterite sokke täis toppimist) kaob ära bassile omane lohisev jõmin. Kätekuivatuspaberiga saab tweetreid sobivale nivoole aidata ja lõpptulemus on nii hea et miski enam muusikakuulamist segada ei saa. Ado SE võim saundib selles komplektis väga hästi ja meie muusikanõukogule hindamiseks antud plaadid saavad kõik kuulatud.

Kirjutas Sulev Tammel

Testimiseks kuulasime:

1. Robert Plant & Alisson Krauss “Raising Sand”- CD, 2. Siiri Sisask “We´ve Been a While…”- CD, 3. George Michael “Songs from the last century”- CD, 4. Nightwish “Imaginaerum”-CD, 5. Chris Rea “Stony Road”-CD, 6. DIO “Magica”- CD, 7. Eric Clapton “Unplugged”- CD, 8. Joe Satriani “An Anthology”-CD, 9. Lou Reed & Metallica “LULU”-CD, 10. Led R “Led The R Out”- CD, 11. üllatusplaat Snowy White “goldtop”-CD ja lõpuks ka sai vinüülimängijal hääled sisse Deep Purple “In Rock” 1970- LP.

7. jaanuar 2012

Sulevil sai valmis 2-3 aastat oodatud tõeline lampvõimendi OTL (ilma väljundtrafota) lampidel 6c33c

Võimsus: 2x25W sin /8 Ohm.
Klass AB1.
Teostus: topelt monoplokk.
Tarbitav võimsus: 350W
Väljundaste Futterman-Technics lülituses SEPP (Single Ended Push Pull).
Baseerub Hans Beijner’i lahendusel.
Detsember 2011.

Käisime seda testimas ja kuulamas. Võtsin kaasa Sulevi vana stereo SE võimu oma juurde testimisse. Tegemist on 2x2W /4 Ohm., 6f5p lampvõimuga. Soomlane ütleb selle kohta- pieni, mutta vahva. Ja nii ongi! Sobib hästi ka madalama takistusega kõlaritega, mille tundlikus vähemalt 93db. Seda võimendit saab ka klapivõimuna edukalt kasutada, mida suurema takistusega klapid, seda sirgem taasesitusriba.

Sulev tegi  kuulamistoale lilsatuuningut, tõi 3 suurt villapakki veel kohale ja pani tuppa erinevatesse kohtadesse. Saund paranes märgatavalt, kuulamiskohta hakkas jõudma madalamat bassijõrinat, lubas toa kallal edasi töötada.

Järgmine kokkusaamine Leho juures. Tal ka üllatus valmimas. Jutt käib loomulikult lampvõimust.

 

Lisa kommentaar

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.